Chceme mít pořád víc


Jestli je některé přísloví nadčasové a má zřejmě neomezenou platnost, pak jde o to, že čím více statků máme, tím více jich žádáme. Tedy že čím jsme bohatší, tím více toužíme po ještě větším zbohatnutí.

Já o tomto přísloví určitě nepochybuji. Protože jsem se za svůj poměrně dlouhý život mohl přesvědčit o tom, že je to skutečně tak. Jako malý jsem si třeba mohl občas přivydělat nějakou tou domácí prací korunu. Umytí nádobí = jedna koruna odměny, vynesení odpadkového koše nebo vyluxování taky. A jak jsem byl za tyto peníze rád! Jak jen jsem si připadal bohatý, kdykoliv jsem s hrstičkou mincí žádal po rodičích, aby mi je vyměnili za bankovku, což byl symbol bohatství, i když šlo o bankovku desetikorunovou. A když jsem někdy navrch našel někde na ulici ztracený pěti- nebo desetihaléř, taky jsem jím nepohrdnul a sebral ho, abych se tím pádem stal bohatším.

americké dolary

Později mi tyto peníze ale přestaly stačit. A abych byl bohatší, chodil jsem se stejně smýšlejícím kamarádem po okolí a sbírali jsme kovový šrot, který jsme nosili do sběrny. Člověk se víc zapotil, ale při padesáti haléřích za kilogram odevzdaného železa se nám jmění velice uspokojivě rozrůstalo.

V prvním zaměstnání jsem si pak připadal teprve jako v ráji! Mít za měsíc třeba devět a třeba s odměnami i třináct stovek měsíčně, to už bylo terno. To už za to házení lopatou stálo. Jak jenom moje finanční možnosti vzrostly!

americké dolary

Pak přišly přivýdělky při studiu na vysoké škole a pak už tržní mzdy, čímž jsem si polepšoval stále víc. Ale nějak jsem se stále necítil dost bohatým. Ať jsem si vydělal sebevíc, vždycky se zaplatily výdaje a moc mi nezbylo. A tak jsem toužil víc a víc vydělávat. Určitě jako vy. A dnes mám sice tolik, jako nikdy dřív, ale přesto toužím mít se po finanční stránce ještě líp. A proto nevolím populisty typu pana Babiše. Protože by se mohlo zdát, že nám nikdo nepřilepšil tolik jako on, ale to je jenom iluze. Ne vždy je větší částka i větším jměním. Jak se můžete přesvědčit, když porovnáte mé finanční poměry v mládí a nyní. To, co se dalo sehnat za tehdejší peníze, už dnes za stejnou sumu v žádném případě neseženu. A vy také ne.

A proto žádejte klidně stále více statků. Ale jenom od těch, kdo vás neustálým přidáváním současně neochuzují.

Dostanete ji málokde


Hypotéka. Při vyslovení tohoto slova se většině lidí neudělá moc dobře, protože většina lidí hypotéku musí mít. Bez ní by si totiž nemohli dovolit koupit nebo opravit vlastní bydlení. Hypotéky většinou dávají banky, kde lidé většinou žádají. Jenže kvůli tomu že hypotéku získal každý, došlo ke zpřísnění podmínek k jejímu získání. Nejen že nesmíte mít žádné jiné závazky, ale nesmíte být ani v registru dlužníků a musíte mít dostatečný příjem. Dříve bylo běžné že banky dávaly žadatelům celou sumu o kterou si požádali, ale 100% hypotéka https://www.americkahypoteka.cz/hypoteka-100/ je už dlouho minulostí.

budova banky

V současné době musíte mít naspořenou poměrnou částku k celkové výši úvěru. Někdy je to 10 %, jindy 20 %. Když chcete milion, musíte mít naspořeno 100 nebo 200 tisíc. V opačném případě máte nejspíš smůlu a hypotéku nedostanete. I když se vám to nejspíš zdá nefér, je to z toho důvodu, že banky poskytly obrovskou sumu peněz lidem, kteří nedokázali splácet, a nemovitosti tak končily v dražbách. Bankám tak utíkaly peníze, protože banky chtějí klienty, kteří budou splácet celou dobu trvání hypotéky, aby měly výnosy z úroků. A právě proto si už banky velice pečlivě vybírají, komu hypotéku dají.

peníze eura

I když už vám nikdo nedá hypotéku ve výši 100 %, stále se hypotéka vyplatí. I když si možná myslíte opak, musíte vzít v potaz, jak ceny nemovitosti rostou už několik let v řadě. Vy budete splácet hodnotu nemovitosti, kterou jste koupili před několika lety, ale současná cena je daleko vyšší. Banka si sice může říct o vyšší úroky, ale máte možnost hypotéku refinancovat jinde a získat úroky, které budou přijatelné. Hypotéka může být opravdu dobrý nástroj, ale jen v rukou lidí, kteří jsou zodpovědní, a kteří ji berou jen jako prostředek k financování svého bydlení, nikoliv jako chvilkové povyražení. Závazky se musí platit, ať je máte kdekoliv.

Výdělky jsou dnes nejisté


Jestli měl socialistický režim nějakou přednost, co se obyčejných lidí týkalo, byly to státem stanovené a garantované výdělky. Když se někdo ucházel o práci, věděl, kolik za ni dostane, a pokud mohl být stran platu nějak překvapen, pak jedině pozitivně, když dostal nějaké ty prémie navrch. Protože menší, než tabulkami daný plat dostat nešlo, ani kdyby byl zaměstnavatel na huntě. Platil to přece stát, a ten měl peníze vždycky. A byť ty platy nestály za nic a moc se za ně nekoupilo, byla tu aspoň ta jistota.

Dnešní doba je ale už jiná. A tak je v něčem líp a v něčem také hůř. Lepší je to dnes v tom, že si můžeme vydělávat daleko víc než tenkrát a za své peníze pak seženeme kdykoliv skoro cokoliv, horší především v tom, že už většině z nás stát za aspoň malé příjmy neručí. A tak jsou podnikatelé odkázaní výlučně sami na sebe.

polské peníze

Někteří podnikatelé se tak cítí třeba jako v ráji. Nebo jsou se svou situací alespoň spokojení. Jenže někdy se jim pro změnu https://formulare.mpsv.cz/oksluzby/cs/form/OZPZnPO140101574.jsp vůbec nedaří a pak by možná vzali zavděk i onou dávnou, socialistickou realitou. Tedy co se peněz týká. Protože by určitě nestáli o to, aby byl jejich majetek výměnou za ony jistoty znárodněn a aby třeba doplatili na svůj takzvaný buržoazní původ.

Ale ony časy už se nevrátí. Aspoň doufejme. A když se tedy nepodaří podnikatelům vydělat dost peněz, je to s nimi nahnuté. A je jedině dobře, že si mohou vzít někdy aspoň podnikatelskou půjčku a s její pomocí se to pokusit zvládnout.

dánské peníze

Ale protože nemívají podnikatelé jisté příjmy, a to ani nějaké malé, o velkých ani nemluvě, a protože se někdy dopouštějí i chyb a mohou tak mít i záznamy v registrech dlužníků, je jejich spásou v mnoha případech jedině americká hypotéka bez dokládání příjmů. Protože u žádné jiné půjčky nedostane podnikatel peníze jistě, výhodně a ve velkém množství, pokud není ideální. Jenom u nebankovní hypotéky to vyjde, a to kvůli ručení nemovitostí. A pak už by nikdo z podnikatelů svůj život neměnil.

Podnikání potřebuje peníze


Co vyžaduje soukromé podnikání k tomu, aby bylo úspěšné, tedy prosperující? Naprosto pochopitelné je tu maximální pracovní nasazení takového podnikatele a jeho případných zaměstnanců, je třeba, aby onen podnikatel svému oboru dostatečně rozuměl a byl schopen ho zvládat. Ale to ještě není všechno. Také je potřeba mít peníze, jimiž se udržuje takový byznys v chodu. Protože v podnikání je třeba platit vstupy i odvody, je třeba tu obnovovat to, co dosluhuje, a v ideálním případě by se mělo investovat i do rozvoje, aby firma vzkvétala a rozmáhala se. A zatímco se někdy podnikáním peníze na všechny tyto záležitosti vydělají, jindy to může být klidně i přímo nezvládnutelné.

polské peníze

Když v podnikání všechno funguje tak, jak to fungovat má, je to v pořádku. Peníze jsou, správně se používají a přinášejí tím pádem další peníze. A tím se dá zajistit spokojené živobytí. Jenže někdy nejsou dostatečné zisky, ani když pro to udělá podnikatel naprosto vše, a pak není co investovat, a to ohrožuje i budoucí příjmy, i existenci podniků. A když tedy nejsou peníze vlastní? Pak se musí sehnat aspoň půjčka, aby se dalo v onom právě nyní neúspěšném podnikání pokračovat.

ruské peníze

A která půjčka bývá pro podnikatele, kteří se dostali v tomto ohledu do složité situace, ta nejlepší? Docela často je to nebankovní hypotéka bez registru. Jistě, kdekdo se tomu zdráhá uvěřit, protože má dosud v paměti špatnou pověst nebankovních společností z dřívějška, ale dnes už je jiná doba a také jiná nebankovní společnost. A když tedy člověk požádá o nebankovní hypotéku, dostane ji, a když ji pak podle srozumitelných podmínek splácí a splatí, nemusí se bát, že by přišel k újmě, třeba že by přišel o nemovitost, která se musí dát u takové hypotéky do zástavy.

A když navíc vezmeme v potaz, jak rychle a snadno se nebankovní hypotéka získá, není důvod se jí vyhýbat.

Pošli peníze


Ahoj. Ahoj. Jak se máš? Já dobře. A ty? Dobře, děkuji. Můžeš mi prosím koupit poukázku? Proč? Poukázku hollyword voucher. Prosím. Co to je? Můžeš se zeptat v obchodě. Oni ti tam dají poukázku. Teď jsem v práci. A kdy můžeš jít do obchodu a vyfotit ji a poslat mi její fotku? Poukázku za padesát randů. Prosím! Můžeš přijít do centra města? Kam? K muzeu? Můžeš přijít ke garážím. Nevím, kde to je, nejsem zdejší. OK, ale pošlu tam svého kamaráda. Jakého kamaráda? Žiji na předměstí. Přijď ke mně. Tak já tedy přijdu k tobě. V kolik? Dej mi čas. Jen mi řekni, v kolik tu můžeš být. U muzea. Teď. Tak za deset minut? Kdepak za deset minut, člověče! Dej mi hodinu. Psala jsi, že teď. Takže v 11:40? Víš, kde jsou garáže? Ne. Tam, kde jsi potkal včera moji kamarádku. Tak jo. Jaké máš oblečení? OK, vyrážím teď. Fajn. V 11:40 tam. OK. Máš auto? Ne. Tak jo. Kolik mi dáš peněz? Stovku? No to ne. Tak kolik? Mnohem víc. Kolik je to víc? Tři stovky. Chci si koupit jídlo. Promiň, ale ne. Co si koupím za stovku? Nazdar. Můžeš mi dát dvě stovky. Prosím. Proč? Na nějaké jídlo. Prosím! Můžu přijít? Řekni, prosím! Jsem na cestě k tobě. Budu tam ve dvanáct. Po dvanácté tam budu.

černá chudina

Halo, ozvi se. Čekal jsem tam na tebe přes dvacet minut. Pošli mi poukázku. Proč? Abych mohla hrát. Sežeň hollywood voucher. Tak si ho kup! Dobře, koupíš ho, vyfotíš a tu fotku mi pošleš. Ale proč? Z jakého důvodu? Chci hrát hru, která se hraje za peníze. Myslíš, že sem jezdím jen proto, abych rozdával peníze na potkání? Tak jo. To je v pohodě.

Halo, můžu k tobě přijít. Momentálně čekám na taxi. Můžeme se setkat jen později odpoledne. Tak jo.

Takže nic. Jsi pořád ještě v Oudtshoornu? Ahoj, jsem. Tak mi přines peníze. Proč? Prosím, nebuď takový! Tak si ty svoje peníze nech!

sedící žebrák

Ahoj. Tak už jsem doma v Evropě. Ahoj. Jak se máš? Mám hlad. Pomoz mi, prosím. Mohli jsme se sejít, dokud jsem byl v Oudtshoornu. Ale já chci peníze teď. Pošli mi hotovost. Po zkušenostech s tebou ne. Pošli peníze.

Tento chat jsem vedl přes Facebook s neznámou zájemkyní o přátelství. A jestli je mi na něm něco příjemné, je to jenom skutečnost, že jde o Jihoafričanku z chudinské čtvrti. Takže ji lze klidně ignorovat. Protože s tímhle přístupem si peníze nezaslouží a nedostala je, ani nedostane.

A co je na tom naopak smutné? Že podobné lidi máme i u nás. A zdá se mi, že jich bohužel nemáme zrovna málo. Chtějí peníze, ale nehnou ani prstem. Člověk aby jim je strčil až pod nos. Protože prý mají hlad. A chtějí peníze, aby je mohli třeba někde prohrát.

Jak můžete studovat v zahraničí?


Studium v zahraničí není dnes již nic, co by nešlo zařídit. Díky tomu, jak celý svět postupně pokročil a naše školství se vyvíjelo na vyšší úroveň, mají dnes studenti téměř neomezené možnosti v tom, kde mohou studovat střední nebo vysokou školu. Především prostřednictvím vysoké školy se lze dostat na mnoho zajímavých míst.

Na studium v zahraničí se můžete dostat několika možnými způsoby. Asi neznámější v České republice je program ERASMUS. Ten zaštituje Evropská unie a podporuje tím možnosti nejen studentů, ale i pedagogů vycestovat v rámci EU do zahraničí, kde mohou studovat. Velkou výhodou tohoto programu je, že vám tento výjezd bude hradit Evropská unie. Vysoké školy mají přímo nasmlouvané univerzity, s kterými spolupracují, a kde se studuje stejný, nebo podobný program, jako je ten váš.

studování

Pokud na vaší škole musíte plnit odbornou praxi, některé univerzity mají opět nasmlouvaná i pracoviště pro její plnění v zahraničí. Většinou se jedná o země v Evropě. Může to pro vás být zajímavá zkušenost, při které si vyzkoušíte své budoucí zaměstnání v úplně novém prostředí, nasbíráte jazykové zkušenosti a budete moci porovnávat s našimi pracovními podmínkami.

Chcete-li studovat mimo země Evropské unie, může to pro vás již být trochu problém. Většina škol dokáže zajistit studentům i tuto formu výjezdu, ale jestli chcete například celou vysokou školu absolvovat v zahraničí, třeba kvůli absenci daného studijního programu u nás, bude na vás, abyste si ji hradili.

nápis

Většina zahraničních vysokých škol nabízí svým studentům určité formy stipendia. Nicméně většinou to nepokrývá potřebnou částku. Školné na takových školách bývá náročné, plus budete muset platit takové věci jako letenky, ubytování, stravování a i vybavení do školy. Pokud chcete studovat například taneční konzervatoř, vyjdou vás školní pomůcky i na desetitisíce.

Takové studium může být finančně náročné, ale dá vám spoustu skvělých možností do budoucna. Za roky studia ovládnete skvěle jazyk a nasbíráte spoustu zkušeností. Zahraniční studium bude také vypadat dobře ve vašem životopise.

Pokud vám chybí potřebné finance, můžete studium financovat například pomocí americké hypotéky https://www.hypoteka-bez-registru.net/americka_hypoteka/.